اس ام اس چگونه از سرویس استفاده از آن؟

اس ام اس چگونه از سرویس استفاده از آن؟

چگونه از سرویس کوته‌پیام استفاده کنیم؟
این که چگونه باید برای استفاده از سرویس اس ام اس استفاده کنیم و هزینه ارسال یا حتی دریافت هر اس ام اس چقدر است، باید منتظر بمانیم تا ببینیم شرکت مخابرات چه چیزی اعلام خواهد کرد.
با وجود این که تایپ کردن حتی یک جمله کوچک با استفاده از صفحه‌کلید موبایل کار آسانی نیست، اما بازهم در بسیاری موارد از تماس تلفنی خوشایندتر است. البته مشکلی که ممکن است برای کاربران ایرانی مطرح باشد، عدم امکان تایپ فارسی روی موبایل‌ها است. البته این مشکل توسط برخی تولیدکنندگان داخلی موبایل در حال حل شدن است. اما فعلا می‌توانید با چیزی که به نام پینگلیش (نوشتن کلمات فارسی با حروف انگلیسی) می‌شناسیم، مشکل را حل کنید.

 

 
پس از مشترک شدن در این سرویس، به شما یک شماره تلفن به عنوان شماره تلفن SMSC داده می‌شود. این شماره را باید در بخش تنظیمات (settings) موبایل خود به عنوان آدرس مرکز سرویس وارد کنید. پس از این می‌توانید مشابه تماس‌های معمولی، هرگاه خواستید کوته‌پیام ارسال کنید، شماره تلفن موبایل مقصد و متن پیام خود را وارد کنید و کوته‌پیام را ارسال کنید.
بد نیست در اینجا بحث را کمی از نظر فنی باز کنیم.

 

 

sms-marketing-for-small-business-300x200

 

همانطور که قبلاً نیز بیان شد، هر پیامی در دو مرحله از مبدأ به مقصد می‌رسد. در مرحله اول پیام از مبدأ به مرکز سرویس ارسال می‌شود و پس از ذخیره شدن در مرکز، به مقصد مشخص‌شده تحویل می‌شود. در نتیجه برای هر کوته‌پیام دو پیغام در شبکه ردو بدل می‌شود:
کوته‌پیام موبایل مبدأ (Mobile Originated Short Message) یا :MO-SM این اس ام اس از یک تلفن موبایل به مقصد مرکز سرویس ارسال می‌شود و پس از دریافت در این مرکز، دریافت آن تأیید می‌گردد. در صورت بروز خطا، این رخداد به همراه علت آن به مبدأ کوته‌پیام ارسال می‌شود. با توجه به این که این کوته‌پیام قراراست که به مقصد یک گیرنده مشخص شده (و نه به مقصد یک مرکز سرویس) ارسال شود، باید جایی در آن شماره تلفن مربوط به مقصد نیز قرار داده شود. به عبارت دیگر هر اس ام اس دو مقصد دارد. یکی مرکز سرویس به عنوان مقصد موقت و یکی مقصد واقعی تعیین شده برای کوته‌پیام
کوته‌پیام موبایل مقصد (Mobile Terminated Short Message) یا :MT-SM این کوته‌پیام توسط مرکز سرویس به مقصد تعیین شده توسط فرستنده پیام، ارسال می‌شود. در صورت دریافت موفقیت‌آمیز در مقصد، این موضوع به مرکز سرویس اطلاع داده می‌شود. در صورت بروز خطا نیز مرکز سرویس از بروز خطا و علت آن مطلع خواهد شد. پس از ارسال یک MT-SM در صورتی‌که فرستنده پیام کوتاه خواهان گزارش وضعیت باشد، بسته‌ای شامل وضعیت نهایی پیام کوتاه برای فرستنده، ارسال خواهدشد.

نظر شما چیه؟