اپراتور مجازی بازار موبایل به  50 تا رسیدن

 

مرکز پژوهش‏های مجلس بابررسی و رصد فعالیت اپراتور های مجازی موبایل که از ظرفیت مازاد شبکه ۳ اپراتور اصلی استفاده خواهند کرد، گفت: اپراتور میزبان زیرساختش را در اختیار شرکتی قرار خواهد داده اند که در سود آن شریک  می باشند.

و در ادامه بررسی ها به این نتیجه رسیدند که  سازمان تنظیم مقررات به‌عنوان بازوی اجرایی این وزارتخانه در حوزه مقررات‏گذاری تاکنون اسناد مزایده اپراتورهای مجازی را به 50 شرکت فروخته است و این به معنی ورود 50 اپراتور مجازی تلفن‏همراه به بازار رسمی 3 اپراتوری تلفن ‏همراه ایران می باشد .

رئیس‌دفتر فناوری‏ های نوین مرکز پژوهش‏های مجلس شورای اسلامی در گفت‏وگو با خبرگزاری فارس، درباره یکی از نواقص احتمالی این رویه، توضیح داد: انتقاد به پشتوانه ناکافی مطالعاتی و پژوهشی پروانه‏های جدید درباره پروانه اپراتورهای مجازی تلفن‏همراه نیز وجود دارد.

وی با اشاره به وجود 50 شرکت متقاضی دریافت پروانه MVNO گفت: یکی از ایرادات مهم به نحوه ارائه پروانه این اپراتور ها وارد است. وی با اشاره به دو مرحله‏ای بودن دریافت پروانه MVNO، اعلام کرد: طبق روال تعیین شده در مرحله نخست اسناد تحویل متقاضیان می‏شود و شرکت‏های حائز شرایط موافقت اصولی را دریافت می‏کنند و پس از دریافت موافقت اصولی، در مرحله دوم شرکت‏ها باید وارد مذاکره با اپراتور میزبان شوند.در رابطه با حضور اپراتور  ها  تصریح کرد:

به نظر می‏رسد در این شرایط اپراتور های میزبان زیرساخت و ظرفیت مازاد شبکه خود را در اختیار شرکت‏هایی قرار خواهند داد که به‏ نحوی در آنها سهیم و دارای منفعت باشند و اپراتور ها تکلیف شرکت‏های بدون وابستگی در این بازار روشن نخواهد بود.

 

اپراتور مجازی بازار موبایل به 50 تا رسیدن

اپراتور مجازی بازار موبایل به 50 تا رسیدن

رئیس دفتر فناوری‏های نوین مرکز پژوهش‏های مجلس همچنین با اشاره به اصلاحیه مصوبه کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات درباره MVNO که اپراتور های میزبان را از شراکت و منفعت در اپراتورهای مجازی منع می‏کند، گفت: این موضوع می‏تواند به‌راحتی زمینه فساد و رانت را فراهم کند که نمونه‏ های این موارد در شرکت‏‏سازی‏های کاغذی دیده شده است.

نظر شما چیه؟