اپراتور های که در ایران فعالیت دارند

موبایل و ارتباطات در دنیای امروز به یک نیاز تبدیل شده است.

در کشور ما  ایران نیز همگام با دنیای ارتباطات، پیشرفت‌ها و ارتقاهایی صورت گرفته است. سه اپراتور ایرانی همراه اول، ایرانسل و رایتل از پیشروهای این توسعه و از ارایه دهندگان محبوب سرویس‌های مختلف تلفن همراه  هستند. این محبوبیت و سرویس‌های مشابه موجب سردرگمی یا شاید شک و تردید در خرید و تمایز یکی از این اپراتور ها بر دیگری برای کاربران شده است. .

در این مقاله قصد مان این است که سه اپراتور ایرانی را به بررسی کرده  و در تمامی شرایط مورد آزمایش و بررسی تخصصی قرار دهیم.

در این آزمایشات علیرغم پیچیدگی، سعی شده است تا در ساده‌ترین حالت ممکن برای کاربران نمایش داده شود.

اپراتور های که در ایران اند

اپراتور های که در ایران اند

نرم افزار استفاده شده در تست سرعت برنامه OpenSignal می باشد که پوشش شبکه را با استفاده از اطلاعات مکانی و سیگنالینگی ارسال شده توسط خود کاربران برنامه اندازه گیری می کند. که این روش برای اپراتور ها قابل استناد نیست.( پیشنهاد اپراتور ها برنامه تمز یا سوئیس کوئال بوده که متاسفانه به صورت آزاد در اختیار عموم قرار ندارد.)

 تمامی تست ها در یک شهر اندازه گیزی و محاسبه شده اند. مسلما قابل بسط به کل کشور نیست. لذا اعداد و ارقام و آمار بدست آمده در این مقاله در مکان های مختلف متفاوت است.

 اپراتور ایرانسل: در پاییز 1385 در 3 شهر بزرگ کشور شروع به ارایه سرویس با هدف عرضه اینترنت همراه نمود (شرکت MTN  آفریقای جنوبی از بزرگترین سرمایه گذاران این شرکت است) و هم اکنون دومین اپراتور بزرگ کشور از نظر تعداد مشترکین است. این شرکت علاوه بر تلفن همراه، در زمینه اینترنت همراه وایمکس نیز فعالیت می‌کند که می‌توان گفت در این بخش نیز حرف‌هایی برای گفتن  خواهند داشت .

اپراتور رایتل: باا پتیمایز کردن  برای رایتل بی معنی است چون با توانایی و سرعت بیشتری از دو اپراتور وارد عمل شد و مستقیما نسل سوم را به ایرانیان شناساند و در حال حاضر تنها شرکتی است که سرویس‌های نسل سوم را در بهینه‌ترین حالت ممکن ارایه می‌کند.

اپراتور همراه اول: در ابتدا فقط برقراری مکالمات صوتی را در دستور کار خود داشت که پس از گذشت 10 سال سرویس پیام کوتاه راه اندازی شد و 5 سال بعد از آن اینترنت به لیست سرویس‌های همراه اول وارد شد. سرویس‌های این شرکت بر پایه نسل دوم تلفن همراه ارایه می‌شود که برخی ارتقاها در آن صورت گرفته شده است .

نظر شما چیه؟