همه ی ما از محبوبیت جهانی پیام کوتاه با خبر هستیم .

از کاربرد های بی شمار پیام کوتاه که با وجود ظهور رقبای جدیدی نظیر ابزارهای پیام رسان و شبکه های اجتماعی، هنوز هم محبوب ترین ، در دسترس ترین ، سودمند ترین ابزار ارتباطی در بین مردم جهان محسوب می شود.

البته چیزی که در آن روز نمی دانستیم این بود که ابداع کننده ی فنلاندی این ابزار ارتباطی محبوب یعنی جناب آقای متی مکونن (Matti Makkonen) که متاسفانه در حال دست و پنجه نرم کردن با بیماری لا علاج خود به سر می برد . نتیجه ی این بیماری به مرگ ایشان ختم شد ، این مرد بزرگ در سن 63 سالگی از میان ما رفت .

زمانی که آقای مکونن به عنوان یک مهندس، ایده ی طراحی پیامک برای تلفن های ابتدایی بر تکنولوژی GSM را مطرح کرد، در یک پیتزا فروشی واقع در شهر کپنهاگ مشغول کار بودند و کسی او را نمی شناخت.

اس ام اس

پیام کوتاه

 

 

اما این ایده تقریباً یک سال بعد و در سال 1985 میلادی به نام Friedham Hillebrand ثبت شد و دست آقای مکونن از ثبت رسمی آن به نام خود کوتاه ماند. با این وجود تا به امروز همگان آقای مکونن را به عنوان خالق اصلی پیام کوتاه می شناختند، هرچند که خود او هیچ وقت ادعای چندانی در این زمینه نداشت. بزرگی کار آقای مکونن آنجا بود که طرح ابداعی او اگرچه تنها اجازه ی ارسال کمتر از 140 کاراکتر را به کار بر می داد، اما در عوض تمامی کاربران با هر نوع موبایل که در دست داشتند و همچنین مستقل از هر بستر مخابراتی متفاوتی که از آن استفاده می کردند، قادر به بهره گرفتن از آن بودند. گفتنی است که خالق اصلی پیام کوتاه به دلیل آن که نتوانست طرحش را به نام خود ثبت کند، هیچ نوع عایدی مالی خاصی از این اختراع نصیبش نشد اما در عین حال توانست با ابتکار سودمند خود، کار میلیون ها نفر در سراسرکره ی زمین را برای برقراری ارتباط ساده تر سازد . یادش گرامی باد.

 

نظر شما چیه؟